80% постійного вакууму MORO: що це реально дає і чому однакова продуктивність ще не означає однаковий насос

80% постійного вакууму MORO: що це реально дає і чому однакова продуктивність ще не означає однаковий насос
Порівнюємо MORO AIR із Jurop PN / PNR та Battioni Pagani MEC / BALLAST. Без маркетингових спрощень: maximum vacuum vs continuous duty vacuum, реальна висота всмоктування, довгі рукави, фільтри, зношені лопатки та ситуації, де 80% справді виправдовує вищу ціну.

Рис. 1. 60% і 80% — це не “20% різниці у швидкості”, а різний доступний перепад тиску та різний запас системи.
Короткий анонс
У картках вакуумних насосів часто порівнюють лише продуктивність у м³/год і максимальний вакуум. Через це MEC із 94% max vacuum та MORO із 95% можуть виглядати майже однаково. Але ключова характеристика для складної реальної роботи — не тільки максимум, а допустимий постійний вакуум. У MORO AIR PM60/70/80/110 виробник заявляє 80%, у Battioni MEC — 60%, у Jurop PN — 60%, у Jurop PNR та Battioni BALLAST — 70%. Розбираємо, коли ця різниця майже не відчувається, а коли вона буквально визначає, чи зможе машина нормально відкачувати з глибини, через довгий рукав і з реальними втратами системи.
1. Характеристика, яку часто не питають при купівлі насоса
Коли власник асенізаційної машини порівнює два вакуумні насоси, перше питання майже завжди — “скільки м³/год?”. Друге — “який максимальний вакуум?”. Обидві цифри важливі, але вони не дають повної картини. Для реальної роботи на глибині, з довгими шлангами та високим опором системи дуже важливо знати третю характеристику: continuous duty vacuum — максимальний вакуум, який виробник допускає як постійний робочий режим.
|
Головна помилка при порівнянні Maximum vacuum показує граничну можливість насоса. Continuous duty vacuum показує, на якому вакуумі насос розрахований працювати тривало. Для клієнта, який щодня відкачує септики, саме друга цифра часто важливіша за “красивий” максимум. |
Офіційний каталог MORO AIR для PM60, PM70, PM80 та PM110 наводить 95% maximum vacuum та 80% continuous duty vacuum. Офіційна брошура MORO AIR
У Battioni Pagani MEC 5000 / 6500 / 8000 офіційний datasheet дає 94% maximum vacuum, але лише 60% max continuous vacuum. Офіційний datasheet Battioni MEC
У Jurop PN офіційна таблиця показує 60% continuous vacuum для серії PN, тоді як maximum vacuum для PN45–106 становить 92%. Офіційна сторінка Jurop PN
Рис. 2. Якщо дивитися лише на maximum vacuum, різниця між насосами здається малою. Continuous duty vacuum показує іншу картину.
2. 60% → 80%: чому це не просто “+20%”
Вакуум у відсотках — це частка місцевого атмосферного тиску, яку насос віднімає від тиску в цистерні. Біля рівня моря атмосферний тиск становить приблизно 1,013 bar. Тому 60% вакууму створює приблизно 0,61 bar перепаду тиску, а 80% — близько 0,81 bar.
У перерахунку саме на перепад тиску перехід 60 → 80% дає приблизно +33% доступного Δp, а не “20% швидкості”. Це принципово різні речі.
|
Continuous vacuum |
Доступний перепад тиску* |
Теоретичний водяний стовп* |
Приклади серій |
|
60% |
≈0,61 bar |
≈6,2 м H₂O |
Jurop PN, Battioni MEC |
|
70% |
≈0,71 bar |
≈7,2 м H₂O |
Jurop PNR, Battioni BALLAST |
|
80% |
≈0,81 bar |
≈8,3 м H₂O |
MORO AIR |
* Теоретично для води біля рівня моря, без втрат. Це не гарантована реальна глибина всмоктування.
3. Найкращий приклад — відкачування з 5 метрів
Щоб підняти воду на 5 м, лише на статичну висоту потрібно приблизно 0,49 bar перепаду тиску. Але на цьому витрати не закінчуються: ще є тертя у рукаві, повороти, клапани, фільтр, підсмоктування повітря, піна та густина стоків.
Рис. 3. При однаковій глибині 5 м різниця між 60% і 80% проявляється саме в запасі, який лишається на реальні втрати системи.
При 60% continuous vacuum після теоретичного підйому 5 м лишається приблизно 0,12 bar. При 70% — близько 0,22 bar. При 80% — близько 0,32 bar. Тобто у MORO AIR запас на рукав, арматуру та інші втрати у такому прикладі майже у 2,7 раза більший, ніж у насоса, який обмежений 60% постійного вакууму.
|
Що це означає на практиці На короткому чистому шлангу різниця може бути майже непомітною. Але коли система вже витрачає значну частину вакууму на підйом рідини, кожні додаткові 0,1–0,2 bar запасу стають дуже цінними. |
4. У горах різниця стає ще важливішою
Вакуумний насос не може створити перепад тиску більший за доступний місцевий атмосферний тиск. У горах атмосферний тиск нижчий, тому теоретична висота всмоктування зменшується для будь-якого насоса.
|
Висота над морем |
60% |
70% |
80% |
|
0 м |
≈6.2 м H₂O |
≈7.2 м H₂O |
≈8.3 м H₂O |
|
500 м |
≈5.8 м H₂O |
≈6.8 м H₂O |
≈7.8 м H₂O |
|
1000 м |
≈5.5 м H₂O |
≈6.4 м H₂O |
≈7.3 м H₂O |
|
1500 м |
≈5.2 м H₂O |
≈6.0 м H₂O |
≈6.9 м H₂O |
Розрахунок за стандартною атмосферою; фактичний тиск залежить від погоди та висоти. Значення є теоретичними, до втрат у системі.
На висоті близько 1000 м насос із 60% continuous vacuum має теоретичний водяний стовп приблизно 5,5 м. Якщо реальний перепад по висоті вже 5 м, запас до врахування шланга і фільтра стає мінімальним. При 80% теоретична межа в тих самих умовах — близько 7,3 м. Саме тому в Карпатах або на ділянках зі значним перепадом рельєфу ця характеристика перестає бути “цифрою з каталогу”.
Реальний приклад AST Group: чому для 12 м³ у Карпатах з магістраллю до 50 м ми обрали PM90T TURBO.
5. Довгий рукав: 80% не скасовує гідравліку, але дає більше запасу
Важлива чесна поправка: високий vacuum rating сам по собі не “протягне” будь-які 50 м рукава. Опір рідинної магістралі зростає з довжиною і різко залежить від діаметра, швидкості потоку, шорсткості, кількості поворотів та властивостей продукту. Саме тому для точного підбору потрібно дивитися на всю систему.
Рис. 4. Доступний перепад тиску витрачається не тільки на висоту підйому. Довгий рукав та обв’язка забирають частину запасу.
6. Забруднений повітряний фільтр: характеристика, яку видно лише в роботі
Забитий фільтр на вакуумній лінії створює додатковий опір між цистерною і насосом. У результаті насос може працювати на високому вакуумі та нагріватися, але фактичний повітряний потік із цистерни падає. Машина довше набирає вакуум, цикл розтягується, а оператор іноді помилково робить висновок, що “насос уже слабкий”.
Ми вже бачили це в реальному кейсі Jurop PN84 D: насос почав перегріватися і цикл став довшим, але одна з причин виявилася банальною — забитий вхідний повітряний фільтр. Після очищення робота помітно відновилася.
Практичний висновок: 80% continuous vacuum дає запас, але не є дозволом працювати з забитим фільтром. Сильніший по вакууму насос довше збереже працездатність при рості опору, проте причина все одно має бути усунута.
Детальніше про правильну обв’язку: «Комплект вакуумної лінії для асенізаторської машини»
7. Зношені лопатки: чому запас по вакууму не замінює сервіс
У роторно-пластинчастому насосі зношені лопатки збільшують внутрішні перетікання. Насос повільніше набирає вакуум, падає об’ємна ефективність, можуть рости температура і шум. Коли новий насос працює з великим запасом, деградація довше не виходить за межі можливостей системи — але це не означає, що 80% continuous vacuum компенсує зношені лопатки безкінечно.
|
Правильна логіка Запас по vacuum rating — це страховка для складної системи. Лопатки, фільтри, герметичність та правильне змащення — це технічне обслуговування. Одне не замінює інше. |
Корисно: «Лопатки MORO Kaiser: фенольні, Kevlar чи текстолітові аналоги?»
8. Де саме MORO має перевагу по постійному вакууму
Найсильніший аргумент MORO AIR — не проти абсолютно всіх насосів на ринку, а проти дуже поширених класичних пластинчастих серій. Саме тут різниця добре підтверджується офіційними таблицями виробників.
Рис. 5. Порівняння серій за continuous duty vacuum. Це не підбір прямого аналога 1:1, а порівняння конкретної технічної характеристики.
|
Модель / серія |
Free-air, м³/год |
Max vacuum |
Continuous vacuum |
Коментар |
|
MORO PM60 AIR |
432 |
95% |
80% |
MEC 5000 / Jurop PN58 клас задач |
|
MORO PM70 AIR |
564 |
95% |
80% |
Jurop PN84 / MEC 6500–8000 клас задач |
|
MORO PM80 AIR |
720 |
95% |
80% |
Jurop PN106 / більший середній клас |
|
MORO PM110 AIR |
984 |
95% |
80% |
великі цистерни 10–14 м³ |
|
Jurop PN58 |
390 |
92% |
60% |
класична AIR-серія |
|
Jurop PN84 |
540 |
92% |
60% |
дуже поширений конкурент PM70 |
|
Jurop PN106 |
660 |
92% |
60% |
більший PN |
|
Battioni MEC5000 |
369 |
94% |
60% |
популярний бюджетний клас |
|
Battioni MEC6500 |
420 |
94% |
60% |
середній клас |
|
Battioni MEC8000 |
486 |
94% |
60% |
середній клас |
|
Jurop PNR series |
396–768* |
93–95% |
70% |
покращена охолоджувана серія |
|
Battioni BALLAST |
≈542–831** |
95% |
70% |
air-injection, heavy duty |
* Поточна Jurop PNR таблиця містить моделі PNR/E 73–142. ** Для BALLAST наведено клас 9000–13500 з офіційного каталогу. Потік сам по собі не означає прямої взаємозамінності.
MORO AIR на AST Group: PM60A • PM70A • PM80A • PM110A Plus
9. Чесні порівняння моделей (приклади)
9.1. MORO PM70A vs Jurop PN84
Це дуже показова пара. За паспортним free-air вони близькі: MORO PM70A — 564 м³/год, Jurop PN84 — 540 м³/год. Якщо продавець говорить лише про продуктивність, клієнт цілком логічно запитає: “Навіщо переплачувати?”. Але continuous vacuum у MORO — 80%, у Jurop PN — 60%. Для неглибокої ями і короткого шланга різниця може бути мінімальною. На 4–5 м глибини або довшій магістралі запас MORO вже стає технічно відчутним.
9.2. MORO PM60A vs Battioni MEC5000
MEC5000 — дуже поширений насос. Офіційно він має 369 м³/год, 94% maximum vacuum та 60% continuous. MORO PM60A — 432 м³/год, 95% maximum та 80% continuous. Тут перевага MORO складається не з однієї цифри: вища free-air продуктивність плюс більший робочий запас по вакууму. Але якщо бочка невелика, шланг 5–7 м, а глибина 2 м — MEC може повністю закривати задачу і переплата за MORO не обов’язково окупиться.
Детальний матеріал: «MORO PM60A замість КО-503, Jurop PN і Battioni MEC: коли модернізація реально окупається»
9.3. MORO AIR vs Jurop PNR / Battioni BALLAST
Тут різниця менша: PNR та BALLAST уже належать до покращених серій і мають близько 70% continuous vacuum. MORO AIR з 80% все ще дає приблизно 1 м додаткового теоретичного водяного стовпа біля рівня моря, але вибір треба робити вже не по одному vacuum rating: важливі охолодження, допустима тривалість циклу, rpm, привід та конкретна комплектація.
10. Чого не можна обіцяти клієнту
· 80% не означає, що MORO завжди качає рідину на 33% швидше. Швидкість наповнення залежить від free-air flow і опору всієї системи.
· 8,3 м — не гарантована глибина всмоктування. Це теоретичний водяний стовп без втрат біля рівня моря.
· 80% continuous vacuum не означає необмежений час роботи без перерви. Тепловий duty cycle залежить від моделі, обертів, комплектації Standard/Special/Plus, температури навколишнього середовища та охолодження.
· Високий vacuum rating не лікує забитий фільтр, витоки, неправильний діаметр рукава або зношені лопатки.
· Більш дорогий MORO не потрібен кожному клієнту. У легких умовах простіший насос може бути економічно правильнішим.
Рис. 6. Де 80% continuous vacuum реально монетизується у роботі, а де різниця може не окупити дорожчий насос.
11. Чому дешевший насос із “такою ж продуктивністю” може виявитися дорожчим
Ціна насоса — лише частина вартості володіння. Якщо дві моделі мають близькі м³/год, але одна працює майже на межі допустимого vacuum duty, у важких умовах клієнт отримує більше теплового навантаження, довші цикли, менший запас на забруднення та швидше відчуває знос. Це не означає, що дешевший насос обов’язково зламається. Це означає, що його технічний запас менший саме там, де система складна.
AST Group завжди каже:
Не “у конкурентів погано”, а “порівнюйте правильну характеристику”. Jurop і Battioni Pagani — сильні європейські виробники з дуже великим парком техніки. Але різні серії проєктувалися під різні режими. Клієнт має право бачити не лише maximum vacuum та м³/год, а й continuous duty vacuum. Та вибрати обладнання саме під свої задачі.
80% continuous vacuum — це запас для реальних втрат
У MORO AIR PM60A / PM70A / PM80A / PM110A виробник заявляє 80% постійного робочого вакууму. У поширених Jurop PN та Battioni MEC — 60%, у Jurop PNR і Battioni BALLAST — 70%. У простій роботі ця різниця може майже не відчуватися. Але при глибоких септиках, довгих рукавах, перепаді висоти, частково забрудненому фільтрі або зростанні внутрішніх втрат насоса додатковий запас по вакууму допомагає системі довше залишатися у робочій зоні.
12. Що запитати у клієнта перед тим, як радити 80%
· Яка реальна глибина від поверхні землі до рівня рідини?
· Яка максимальна довжина рідинного рукава і його внутрішній діаметр?
· Чи є машина нижче / вище точки відкачування, робота в горах або на схилах?
· Що відкачують: вода, септик, густий мул, гній, піна?
· Які типові цикли — 5–10 хв чи 20–30 хв?
· Який насос стоїть зараз, на яких rpm і який continuous vacuum допускає виробник?
· Коли чистили вхідний фільтр і перевіряли лопатки?
· Чи є primary / secondary shut-off, safety filter, vacuum relief valve і нормальний діаметр вакуумної лінії?
Пов’язана стаття: «Аналоги Jurop, Battioni Pagani, MEC, Ballast, ELBA серед насосів MORO Kaiser»
13. Короткі відповіді
Чи означає 80% вакууму, що насос MORO на 20% сильніший?
Ні. 80% проти 60% означає приблизно на 33% більший доступний перепад тиску. Це збільшує запас на висоту та втрати, але не гарантує пропорційного приросту швидкості наповнення.
Чому не можна дивитися тільки на maximum vacuum 94–95%?
Maximum vacuum — граничний режим. Для щоденної експлуатації важливіше, який рівень виробник допускає як continuous duty.
Чи буде PM70A швидше за PN84?
Не обов’язково в простих умовах. Їх free-air продуктивність близька. Перевага PM70A сильніше проявляється, коли система витрачає великий запас вакууму: глибина, довгий рукав, висота, густий продукт або додаткові опори.
Чи допоможе 80%, якщо фільтр забитий?
Лише частково і тимчасово. Забитий фільтр треба очистити або замінити. Вищий запас насоса не повинен використовуватися для маскування несправності.
Чи означає 80% unlimited continuous operation?
Ні. Рівень continuous vacuum і тривалість робочого циклу — різні характеристики. Для довгих важких циклів треба окремо оцінювати охолодження та серії TURBO/WATER.
Коли 60% цілком достатньо?
При невеликій глибині, короткому рукаві, рідких стоках і невисокій інтенсивності роботи. У такій задачі дешевший насос може бути правильним вибором.
14. Висновок
80% continuous duty vacuum у MORO AIR — це не магічна цифра і не причина купувати MORO кожному. Але це реальна конструктивна перевага відносно багатьох поширених класичних пластинчастих насосів із 60–70% постійного вакууму. Найбільшу цінність вона дає там, де вакуумний запас реально витрачається: на глибині, довгих магістралях, перепадах висоти, густих стоках та в інтенсивній роботі.
Саме тому AST Group радить порівнювати не тільки “м³/год” і “max vacuum”, а щонайменше п’ять речей: free-air flow при реальних rpm, continuous duty vacuum, тепловий duty cycle, опір вакуумної/рідинної лінії та стан системи — фільтрів, лопаток, клапанів і герметичності.
Потрібен чесний підбір під вашу машину?
Надішліть фото шильдика старого насоса, об’єм цистерни, довжину й діаметр рукава, реальну глибину відкачування, тип приводу та типовий час циклу. Ми порівняємо насоси при реальних обертах і покажемо не тільки паспортну продуктивність, а й запас по вакууму та обмеження системи.
Технічні джерела
• Jurop — PN Series: continuous vacuum 60%, performance data
• Jurop — PNR/PNE Series technical sheet: PNR 70% continuous, PNE 60%
• Battioni Pagani — MEC 1000–8000 official datasheet: 60% max continuous vacuum
• Battioni Pagani — BALLAST: air injection cooling, 70% continuous vacuum
• Battioni Pagani — BLW: 93% continuous vacuum; example of a different lobe-pump class
Примітка: таблиці в цій статті не є заявою про пряму взаємозамінність моделей. Остаточний підбір виконується за rpm, приводом, напрямом обертання, патрубками, режимом тиску/вакууму, охолодженням, цистерною та реальною трасою. Теоретична висота H₂O розрахована з атмосферного тиску та не враховує динамічні втрати.
MORO PM110W vs Battioni Pagani BALLAST 13500 / 16500: що краще для цистерни 12–16 м³ та інтенсивної роботиBALLAST 13500/16500 і MORO PM110W працюють у важкому класі вакуумних машин, але роблять ставку на різні інженерні рішення. BALLAST використовує автоматичне повітряне інжекційне охолодження і Long Life лопатки; PM110W — повноцінний рідинний контур WATER, 80% постійного вакууму, Viton та термостійкі лопатки. Розбираємо, що це означає для 12–16 м³, довгих циклів і великої обв’язки.Полная версия статьи
MORO PM70A vs Battioni Pagani BALLAST 9000: який насос краще для цистерни 6–8 м³MORO PM70A і BALLAST 9000 майже збігаються за паспортним класом подачі, але побудовані навколо різних пріоритетів. PM70A дає 80% допустимого постійного вакууму проти 70% у BALLAST, а BALLAST штатно має air-injection cooling, Long Life лопатки та CPS. Розбираємо, який із цих плюсів важливіший саме для 6–8 м³.Полная версия статьи
